Hakkımızda

Son teknoloji ekipmanlar ve alanında uzman hekimlerle hizmet veriyor, petilerinizin sağlığını ve sizlerinse endişelerinizi önemsiyoruz.

İletişim

@2020 MedicoPati Veteriner Kliniği

Pet Kuaför

25.10.2020 20:54

Doğru Köpek maması seçiminin püf noktaları nelerdir? Gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle ihtiyaçlarını doğru belirlememiz gerekir. Bunun içinde ilk bakmamız gereken nokta Irk özellikleridir. Örnek vermek gerekirse Alman kurdu(Germen Sheepherd), Belçika kurdu(Belgian Sheepherd), Golden Retriever, Labrador Retriever gibi büyük ırk köpekler eklem problemlerine daha yatkın oldukları için büyük ırklar için özel üretilen mamalarla beslenmelidir. Bu mamalarda eklemler için özel takviyeler bulunur. Pomeranian, Chihuahua, Pekingese gibi küçük ırklarda ise deri problemleri daha sık görülmektedir ve küçük ırklar için üretilen mamalar bu yönde desteklemektedir.

Irktan sonra ise bakmamız gereken ikinci önemli nokta; yaş aralığıdır. Yavru ve yetişkin köpeklerin ihtiyaçları değişmektedir. Büyük ırklar ve dev ırklar ise;18-24 aya kadar yavru ya da genç erişkin mamalar ile beslenebilir. Yavru köpekler büyüme döneminde daha fazla vitamin, mineral, aminoasit takviyesine ihtiyaç duyarken; yetişkin bir köpeğe verilen yavru köpek maması egzama gibi hastalıklara davetiye çıkarabilir. Tam tersi yavru köpeğe verilen yetişkin maması ise yavrunun gelişimini yavaşlatacaktır.

Üçüncü önemli noktamız ise özel ihtiyaçlardır. Örneğin; köpeğiniz hamile olabilir, laktasyon (emzirme) döneminde olabilir. Köpeğinizin var olan kronik rahatsızlıkları olabilir; Böbrek Hastalığı, Karaciğer rahatsızlığı vb. Eğer köpeğinizin özel ihtiyaçları varsa; doğru mamayı bulmanız için Veteriner Hekiminizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Not: Su her zaman taze ve içme suyu olmalıdır.